9 باغ زیبای ایرانی ثبت شده در یونسکو

9 باغ زیبای ایرانی ثبت شده در یونسکو

9 باغ زیبای ایرانی ثبت شده در یونسکو

9 باغ زیبای ایرانی ثبت شده در یونسکو : ایران کشوری با قدمتی طولانی است که باغ های زیادی را نیز در خود جای داده است. این باغ ها جزو جاذبه های طبیعی گردشگری و تاریخی محسوب می شوند . باغ های ایرانی به دلیل معماری زیبایی که دارند شهرتشان به تمام جهان رسیده است و سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می کنند. ما در این مطلب سعی کردیم نه تا از زیبا ترین باغ های ایران را که دارای سه ویژگی ( تاریخی، گردشگری، طبیعی ) هستند را با شما به اشتراک بگذاریم.

1 – باغ پاسارگاد شیراز ، مادر باغ های ایران
باغ ایرانی پاسارگاد ریشه معماری اصیل ایرانی در بین باغ های ایران است به همین جهت این باغ را مادر باغ های ایران نامیده اند ؛ البته باید به این نکته هم توجه داشته باشیم که قدمت طولانی که این باغ نیز دارد هم یکی دیگر از دلایل نام گرفتن این باغ به عنوان مادر باغ های ایران است. اولین فردی که دستور ساخت این باغ و چگونگی ساختن آن را صادر کرد ، کوروش کبیر بوده است.

9 باغ زیبای ایرانی ثبت شده در یونسکو

در واقع هندسه سازی باغ و چگونگی کاشت این درخت ها و شمایل آن از دیدگاه و نظرات کوروش بوده است ؛ البته این اطلاعات حاصل تلاش گروه های مختلف باستان شناسان بوده است. ساخت و تکمیل این باغ تا دوران ساسانیان ادامه داشته است. پاسارگاد، باغ شاهی ایران و اولین پایتخت هخامنشیان بوده است و به همین دلیل عناصر اصلی معماری اش حاصل هنر ایرانی اصیل است.

2 – باغ فین کاشان
زمانی که مسافران به شهر تاریخی کاشان نزدیک می شوند، در سمت راست جاده می توانند باغ فین کاشان را با درخت های سرو زیبایش مشاهده کنند. باغ فین کاشان یکی از مهم ترین ، زیبا ترین و معروق ترین جاذبه های توریستی کاشان است. این باغ نه تنها جزو آثار ملی است بلکه زیبایی اش به حدی است که از آن به عنوان نمونه کامل باغ سازی ایرانی نام برده می شود. باغ فین با وجود فواره های متعدد ، صدای دلنشین آب و درختان سرو مکانی رویایی و دلنشین برای گشت و گذار و تفریح محسوب می شود.

چی تریپ :  ورکانه روستای رنسانسی

9 باغ زیبای ایرانی ثبت شده در یونسکو

در 6 کیلومتری کاشان و در محدوده شهر قدیم فین ، مجموعه حمام و باغ فین قرار دارد. در نزدیکی پارکینگ باغ فین کاشان کالسکه هایی رنگارنگ قرار دارد تا شما بتوانید برای بازدید از کوچه پس کوچه های شهر و باغ فین بازدید کنید. این کار بسیار لذت بخش است . با بازدید از این کوچه های قدیمی و سوار شدن کالسکه ها می توانید به زمان سفر کنید. سفری به باغی در دوران صفوی ها.

3 – باغ شاهزاده ماهان کرمان
استان کرمان یکی از مکان هایی است که سرسبزی آن در بیابان بسیار جذاب و دیدنی است . اگر شما برای بازدید از جاذبه های گردشگری استان کرمان محلی را انتخاب نکرده اید شایان ذکر است که باغ شاهزاده ماهان شازده کرمان که جزو نه باغ ایرانی ثبت شده در میراث جهانی یونسکو است . کارشناسان و گردشگرانی که از سراسر جهان به باغ شاهزاده ماهان سفر کرده اند، این باغ را بسیار مورد تحسین خود قرار داده اند. شما در زمان ورود به این باغ ، از زیبایی اش حیرت زده خواهید شد. باغ شاهزاده ماهان در جنوب استان کرمان و در 5 کیلومتری شهر ماهان در دامنه کوه های تیگران واقع شده است. به دلیل واقع شدن باغ شاهزاده ماهان در دامنه کوه های تیگران ، آب و هوای این باغ کاملا خنک و دلپذیر است که شما از قدم زدن در باغ هرگز خسته نمی شوید.

9 باغ زیبای ایرانی ثبت شده در یونسکو

دلیل اینکه اسم این باغ ، باغ شاهزاده ماهان می باشد این است که محمد حسن خان ، سردار ایروانی دستور ساخت این بنا را داده و نامش را باغ شاهزاده میرزا گزاشت که بعد ها دستور ساخت بنای درونی این باغ توسط عبدالحمید میرزا ناصر الدوله که نوه دختری ناصر الدین شاه و حاکم وقت کرمان بود صادر شد و دیگر نام این باغ تغییر نکرد.

چی تریپ :  غار علی صدر

4 – باغ چهل ستون اصفهان
باغ چهلستون یکی از باغ های سلطنتی به جا مانده از دوران صفوی در اصفهان است. این باغ با نام موزه چهل ستون نیز شناخته می شود. بخش کوچکی از باغ وسیع جهان نما را باغ چهل ستون به خود اختصاص داده است . این باغ را شاه عباس اول بنا کرد. با وجود آسیب هایی که در طی گذر زمان به این کاخ وارد شده است چیزی از زیبایی باغ چهل ستون کم نشده است و زیبایی خیره کننده ای دارد. باغ چهل ستون در شهر اصفهان در بین سایر باغ ها قرار دارد که شما برای دسترسی به این باغ می توانید از مسیر باغ های دیگر استفاده کنید و از زیبایی های این راه کوتاه لذت ببرید. در رو به روی این کاخ اسخر بزرگ و زیبایی وجود دارد که در شب جلوه بسیار زیبایی دارد. البته که ایوان اصلی این کاخ بر 20 ستون استوار است اما بسیاری از محققان این نظریه را دارند که انعکاس ستون های باغ چهل ستون روی استخر بزرگ و زیبای عمارت دلیل نام گرفتن این باغ است

 

صفحه نخست

 

تبلیغ چینود پلاس
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها