33 پل سی و سه پل اصفهان

33 پل سی و سه پل اصفهان

به نام خدا

چی تریپ

معرفی 33 پل :

می توان گفت وقتی حرف از گردشگری و مسافرت به نقاط کشور می شود و نام اصفهان به میان می آید کمتر کسی از جاذبه و مکان دیدنی 33پل ( سی وسه پل ) را می شناسیم که آنجا نرفته باشد و یا از آنجا نشنیده باشد . ما در چی تریپ می خواهیم شما را دعوت کنیم تا در این مطلب همراه ما باشید و بیشتر با این محل زیبا و مشهور آشنا شوید .

چی تریپ

تاریخچه 33 پل اصفهان :

گفته می شود پلی که روی زاینده رود واقع در شهر پر توریست اصفهان است را 33پل نامیده اند و این شاهکار بی نظیر که شهرت جهانی دارد ، از آثار دوره سلطنت شاه عباس اول می باشد که 33 دهانه ، و به متراژ 295 متر طول و 14 متر عرض است .

درباره نام او حرف و حدیث هایی هست ازجمله اینکه این پل به نام هایی چون :

پل شاه عباسی ، پل جلفا ، گل الله وردی خان ، پل سی سو سه چشمه و پل چهل چشمه خوانده می شود . گفته شده است به جهت اینکه شاه عباس اول دستور این بنا را داده است و زیر نظر سردار الله وردی خان ساخته شده است به پل الله وردی خان معروف است .
همچنین که می گویند این پل ابتدا چهل چشمه بوده به این شکل که از هر چشمه آب خارج می شد اما چون جلوی هفت دهانه آن بسته شده و اکنون سی و سه دهانه دارد آن را 33 پل می گویند … و درحال حاضر به همان نام بیشتر شناخته می شود .
( ساخت در سال ۱۰۰۸ هجری و در دوازدهمین سال سلطنت شاه عباس اول مطرح شد و گفته می شود در سال ۱۰۱۱، الله‌وردی خان اوندیلادزه گرجی مامور اتمام آن شد. معمار سی‌ و سه‌ پل نیز استاد حسین بنا اصفهانی بود که پسر او شاهکارهایی نظیر مسجد شیخ لطف‌الله را ساخته است )

چی تریپ :  آشنایی با کویر بشرویه در خراسان جنوبی

چی تریپ

معماری این پل با شکوه :

درباره ساخت و معماری این مکان گفته می شود 33پل در حدود 300متر طول و 14عرض دارد ومنعکس شدن تصویر پل در آب زیبایی آن را دوچندان می‌کند.
برای ساخت این پل از مصالح هایی چون سنگ ، آجر ، ملات ساروج و گج استفاده گردیده است . و کارشناسان نظر دارند که پایه و فونداسیون این پل به گونه ای ساخته شده است که رطوبت ، دوام و استحکام آن را افزایش می دهد و برای همین است که در دراز مدت آب به آن آسیبی نزده است . و همچنین در دو طرف پل طاق‌نماهای سرپوشیده‌ای به چشم وجود دارد که از یک طرف به رودخانه و از طرفی دیگر به میان پل مشرف هستند و باعث شده‌اند تا معبر باریک مسقفی در دو سوی پل ایجاد شود.
این پل شاهکار معماری و پل سازی ایران و جهان محسوب می .
گفته می شود برای اتصال خیابان چهار باغ کهنه عباسی به خیابان چهارباغ بالا و باغ هزار جریب و عباس آباد ساخته شده است.

چی تریپ

33پل و جشن نوروزی :

در زمان شاه عباس اول جشن های نوروزی بر سر پل برگزار می شد و سه تا هفت شبانه روز این جشن ها ادامه داشت و یک مراسم گلریزان صورت می گرفت که گل های فراوانی در راه شاه و همراهانش ریخته می شد .
از دیگر مراسم های مرسوم در دوره صفویه مراسم آبریزان یا آب پاشان ارامنه در 13 تیرماه هر سال بوده است که در 33 پل انجام می شده . و این محل اجماع شاه و بزرگان و شعرا و مردم نیز بوده است .
( نکته قابل توجه مراسم (خاج شویان) ارامنه جلفا نیز روی همین پل برگزار می شد.
در آن زمان خاج شویان به مناسبت غسل تعمید حضرت مسیح برگزار می شد . پیروان دین مسیح با اعتقاد بر اینکه که آب در این روز مقدس شده به درون آب های جاری می روند و در آن ها شنا می کنند)

چی تریپ :  کوه های ایران و طرح سیمرغ

چی تریپ

کلام آخر چی تریپ :

یک مثال قدیمی هست که می گوید شنیدن کی بود مانند دیدن ، ما به شما توصیه می کنیم وقتی به اصفهان می روید حتما به این مکان زیبای تاریخی سر بزنید و نکته قابل توجه اینکه این بنا در تاریخ 15 دی ماه 1310 به ثبت ملی رسیده است .( 33پل )

صفحه نخست

تولید محتوا تیم چینود

 

تبلیغ چینود پلاس
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها