نه باغ زیبای ایرانی در یونسکو بخش 2

نه باغ زیبای ایرانی در یونسکو بخش 2

نه باغ زیبای ایرانی در یونسکو بخش 2

نه باغ زیبای ایرانی در یونسکو بخش 2 : باغ های زیبای ایرانی به دلیل معماری و زیبایی های با شکوهی که دارند آوازه شان به گوش تمام جهان رسیده است. در ایران باغ های زیبای زیادی وجود دارد اما نه باغ در ایران وجود دارد که در یونسکو به ثبت جهانی رسیده اند که سالانه گردشگران زیادی به این باغ ها سفر کرده و از زیبایی های این باغ لذت می برند. در ادامه ما بخش دوم باغ های ایرانی ثبت در یونسکو را برای شما درج کرده ایم. با ما همراه باشید.

5 – باغ ارم در شیراز
باغ ارم شیراز یکی از باغ های زیبا، دیدنی و تاریخی ایران است که تاریخ دقیق احداث این باغ در دسترس نیست. طبق سفر نامه های نوشته شده در قرن های 10 و 11 هجری از این باغ نام برده شده است. همچنین در این سفر نامه ها از رونقی که این باغ در آن زمان ها داشته و علت ساخت این باغ آمده است. در اسناد معتبر تاریخی آمده است که دستور ساخت این باغ را سلطان سنجر سلجوقی به حاکم وقت استان فارس، اتابک قراچه داده است. باغ ارم را در واقع به نام باغ گیاه شناسی نیز می شناسند.

در داخل باغ ارم، عمارت کوشک بنا شده است. این عمارت از معماری اصیل و زیبای ایرانی بر خوردار است که معماری آن مربوط به دوران قاجار و ناصرالدین شاه است. یکی از اجزای اصلی و زیبای عمارت کوشک، تزئینات هلالی بالای این عمارت است که جلوه ویژه ای به این باغ داده است. قرار گیری گیاهان سرو و گیاهان در نزدیکی این عمارت و در سراسر باغ، زیبایی این عمارت و باغ را دو چندان کرده است.

راه های دسترسی به باغ ارم: باغ ارم در استان فارس، شیراز واقع شده است. این باغ در. خیابان ارم و در نزدیکی مجموعه دانشگاه شیراز، میدان ارم قرار دارد. برای رسیدن به این باغ با وسیله شخصی و حمل یا حمل و نقل عمومی می توان استفاده کرد.

نه باغ زیبای ایرانی در یونسکو بخش 2

6 – باغ عباس آباد در مازندران
باغ تاریخی عباس آباد یکی از آثار تاریخی و گردشگری استان مازندارن و شهرستان بهشهر است که در دامنه های رشته کوه های البرز واقع شده است. این باغ یکی از بزرگترین و مهم ترین باغ های تاریخی ایران به شمار می رود. همچنین این باغ به ثبت جهانی یونسکو رسیده است. باغ عباس آباد در دوران صفویان و به دستور شاه عباس اول و در ساله های 1020 و 1021 احداث شده است. باغ عباس آباد شامل 6 باغ با نامهای باغ زیتون، باغ چهل ستون یا دیوان خانه، باغ صاحب الزمان، باغ چشمه یا حوض خانه، باغ خلوت و باغ شمال است. باغ تاریخی و تفریحی عباس آباد در استان مازندران و در 9 کیلومتری شهرستان بهشهر قرار دارد که شما می توانید از مسیر های مختلف برای رسیدن به این باغ زیبا استفاده کنید.

چی تریپ :  9 باغ زیبای ایرانی ثبت شده در یونسکو

نه باغ زیبای ایرانی در یونسکو بخش 2

7 – باغ دولت آباد در یزد
باغ دولت آباد یکی از مکان های دیدنی و تاریخی شهر یزد می باشد. این باغ با وسعت 4/6 هکتار یکی از نمونه های باغ های بزرگ ایرانی است. باغ دولت آباد دارای قنات ، بادگیر، عمارت هشتی، عمارت طنبی و عمارت سردر است. بادگیری که در باغ دولت آباد واقع شده است، بزرگترین بادگیر جهان است. قنات باغ دولت آباد قناتی بسیار بزرگ و تاریخی است. این قنات بیش از 200 سال قدمت دارد و نقش بسیار موثری در جان بخشی به گیاهان و باغ دولت آباد دارد. در ابن باغ و عمارت های آن هندسه بسیار دقیق و جالبی وجود دارد که این باغ مستطیل شکل را عمود بر هم تقسیم کرده است. همچنین این باغ معماری زیبایی نیز دارد که بینندگان نمیتوانند چشم از این همه زیبایی بگیرند. باغ دولت آباد واقع در شهر یزد، بلوار دولت آباد و خیابان شهید رجایی واقع شده است.

نه باغ زیبای ایرانی در یونسکو بخش 2

8 – باغ پهلوان پور در مهریز یزد
باغ پهوان پور یکی از باغ های ایرانی است که دارای معماری اصیل ایرانی است. این باغ نمونه کامل یک باغ ایرانی است که از زیبایی زیادی نیز بهره می برد. این باغ زیبا در اواخر دوران قاجار ساخته شده است و در 7 مهر سال 1381 به عنوان آثار ملی ایران به ثبت رسید. این باغ در زمان قاجار به دست فردی به نام حسن ملارضا بود که بعد از او به مالکیت دامادش به نام علی پهلوان پور در آمد و به همین دلیل این باغ را به عنوان پهلوان پور از زمان قدیم می شناسند. در زمان ورود به این باغ اولبن چیزی که توجه شما را به خود جلب میکند، صدای دل انگیز آبی است که در جوی اصلی این باغ جریان دارد. ابی که به این جوی میریزد از قناتی به نام حسن آباد است. این قنات در راه رسیدن به باغ پهلوان پور از باغ دیگری عبور نمیکند. به همین دلیل دارای آبی زلال و تمیز است. باغ پهلوان پور دارای قنات های دیگری به نام های شاه حسینی و مزویر آباد نیز است که این قنات ها دلیل بر سرسبزی و رشد گیاهان مختلف در این باغ شده اند. سبک معماری این باغ تلفیقی از معماری جدید و باستانی است چرا که قدمت این باغ نسبت به سایر باغ ها کمتر است. زمانی که شما از این باغ دیدن کنید، این ویژگی باغ شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد. باغ پهلوان پور دارای سه بخش شربت خانه، زمستان خانه و کارگاه ریسندگی است. همچنین این باغ دارای موزه مردم شناسی نیز است. باغ پهلوان پور امروزه تبدیل به هتلی زیبا شده است و شما می توانید با رزرو این اتاق ها از زیبایی و طبیعت این باغ لذت ببرید. باغ پهلوان پور واقع در استان یزد و شهرستان مهریز است.

چی تریپ :  جاهای دیدنی سمنان

نه باغ زیبای ایرانی در یونسکو بخش 2

9 – باغ اکبریه در بیرجند
ساخت و قدمت باغ اکبریه مربوط به دوران های زندیه، قاجاریه ، پهلوی و دوران پس از انقلاب است. ای باغ دارای سه ویژگی خاص است : 1 – در مسیر عبور جوی اب قرار دارد 2 – دارای دیوار های بلند است 3 – در داخل این باغ استخر آب قرار دارد. این باغ شامل باغ جنوبی ، باغ اصلی و اصطبل است . باغ اصلی دارای تزئینات چشم انداز و زیبایی است که در آن زمان ها برای پذیرایی از مهمانت بوده است.این در این باغ بخش عمده فضا را استخر بزرگی که در آنجا قرار دارد به خود اختصاص داده است. این باغ دو موزه مردم شناسی و جانوری نیز دارد . باغ اکبریه در شهر بیرجند ، انتهای خیابان معلم قرار دارد.

 

صفحه نخست

 

تبلیغ چینود پلاس
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها