قلعه رودخان

قلعه رودخان

به نام خدا

قلعه رودخان :

قلعه رودخان : می توان گفت دژ رودخان یا قلعه حسامی نام قلعه‌ای می باشد که متعلق به دوره امپراتوری ساسانی که بر فراز ارتفاعات جنگلی شهرستان فومن در روستای رودخان ساخته شده و 2٫6 هکتار مساحت و 65 برج و بارو و دیواری به طول 1500 متر دارد . این مکان زیبا یعنی دژ رودخان در 30 کیلومتری شهر فومن است. اهالی روستای قلعه رودخان به تالشی تکلم دارند برخی کارشناسان، ساخت قلعه را در دوران ساسانیان دانسته‌اند و ما در چی تریپ می خواهیم شما عزیزان را بیشتر با این قلعه و طبیعت اطرافش آشنا کنیم پی در ادامه این مطلب گردشگری همراه ما باشید .

 

قلعه رودخان

قلعه رودخان

تاریخچه و نام گذاری قلعه :

باید گفت اطلاعات دقیقی از پیشینه ساخت قلعه رودخان در دسترس نیست. عده ای بر این باورند که این دژ در عصر ساسانیان، همزمان با هجوم اعراب به ایران ساخته شده است. ( جالب اینکه تا سال 1209 شمسی، این قلعه ناشناخته بود تا اینکه یک محقق ایران ‌شناس، اهل لهستان به اسم آلكساندر بوریکو خوچكو، در نوشته های خود از آن نام برد. وی دژ را چنین توصیف می کند: این قلعه بر ارتفاعات یک کوه و در جوار رودخانه ای به همین عنوان ساخته اند و در دو طرف آن، دو برج مقاوم جهت دفاع وجود دارد ) کتیبه ای در سردر آن دیده می شود که مزین به تاریخ تجدید بنا است. این کتیبه تاریخ 918 تا 921 هجری قمری را نشان می دهد و در آن اشاره شده که قلعه برای اولین بار برای سلطان حسام الدين امير دباج بن امير علاءالدين اسحق مرمت شده است.این شخص که در تاریخ از او به اسم مظفرالسلطان نیز یاد می شود، فرمانروایی بیه ‌پس را برعهده داشت و نخستین فردی بود که در منطقه از دستورات صفویان سر باز زد و این قلعه را برای مبارزات خود مورد بهسازی قرار داد.

 

قلعه رودخان

قلعه رودخان

گفته می شود او در این مسیر موفق نشد و پس از فرار به دربند، بازداشت و نهایتا به جرم خیانت اعدام شد.کتیبه این بنا که تنها سند تاریخی دژ است، در حال حاضر در موزه گنجینهٔ رشت برای عموم به نمایش گذاشته می شود. تا زمان زندیه این دژ مقر حکومتی برخی از فرمانروایان گیلان و رشت بشمار می رفت و هدایت خان که والی فومن بود در سال 1175 هنگام شورش بر ضد کریم خان، قلعه رودخان را یکبار دیگر مورد بازسازی قرار داد. همچنین از آنجا که این قلعه از اهمیت استراتژیکی، باستانی و نظامی برخوردار است در تاریخ 30 مرداد 1354شمسی با شماره 3/1549در لیست آثار تاریخی و ملی ایران به ثبت رسید.گیلکی زبانان منطقه فومن، قلعه رودخان را (قله روخان) و تالشی ها آن را ( قله روخون ) صدا می کنند ولی عبارت قلعه رودخان برگرفته از نام گیلکی آن است. دلیل چنین نام گذاری وجود یک رودخانه با عنوان رخون در حوالی دژ مورد نظر است.پیشینیان آن را با عناوین قلعه رودگان یا روگان نیز شناسند به معنی دژی که در جوار رود قرار دارد، این قلعه در دوره‌های گوناگون به نام‌های قلعهٔ هزار پله، حسامی، سکسار، سگسار و سگسال نیز خوانده شده‌است.

چی تریپ :  9 باغ زیبای ایرانی ثبت شده در یونسکو

 

چی تریپ

قلعه رودخان

توصیف قلعه زیبا رودخان :

باید بدانید قلعه رودخان از دو بخش ارگ و قورخانه تشکیل شده‌ است. ارگ در قسمت غربی این بنا در دو طبقه واقع شده و جنس آن از آجر می باشد . قراول ‌خانه‌ها در قسمت شرقی در دو طبقه با نورگیرها و روزنه‌های متعدد بر اطراف مسلط است. چشمه‌ای نیز میان قلعه و گودترین محل آن وجود دارد. همچنین بخش شرقی قلعه شامل دوازده ورودی، زندان، در اضطراری، حمام و آبریزگاه است. بخش غربی دوازده ورودی دارد، چشمه، حوض، آب‌انبار، سردخانه، حمام، آبریزگاه شاه‌نشین و چند واحد مسکونی که با برج و بارو محصور شده‌اند، دیگر بناهای این بخش را تشکیل می‌دهند. 40 برج دیده‌بانی دور تا دور قلعه را احاطه کرده که اتاق‌های هشت ضلعی آن با طاق‌های گنبدی پوشانده شده ‌است.

چی تریپ

قلعه رودخان

دور تا دور دیوارها و برج‌ها روزنه‌هایی شیب‌دار دیده می‌شود که برای ریختن مواد مذاب و تیراندازی تعبیه شده‌اند. نکته قابل توجه اینکه در طول تاریخ قلعه، هیچ‌گاه دشمنی به آن نفوذ نکرده و نتوانسته آن را فتح کند. قلعه رودخان از نظر زمین‌شناسی در منطقه‌ای بنا شده که در تقسیم‌بندی زمین‌شناسی به مجموعه گشت شهرت دارد و طبق بررسی‌های اشتوکلین شامل دو فاز دگرگونی بوده است. اولی مربوط به پرکامبرین، پالئوزوئیک با شدت دگرگونی بالا است و دیگری به زمان مزوزوئیک و با شدت دگرگونی پایین مطلق است. و با توجه به گزارش‌های زمین‌شناسی، احتمال وجود ذخایر آهن در این منطقه بالا است. شواهدی برای فعالیت معدن کاری باستانی در این منطقه گزارش شده‌است از جملهٔ آن‌ها پس‌مانده‌های ذوب در این منطقه‌است. این قلعه در همسایگی شهر ماکلوان، ماسوله و شفت قرار دارد و اهالی این مناطق می توانند با طی کمترین مسیر خود را آن برسانند و از زیبایی های این دژ عظیم لذت ببرند.

 

چی تریپ

 

بازار قلعه رود خان رو فراموش نکنید :

یکی از قسمت های جذاب و دوست داشتنی نزدیک به دژ رودخان که در همان ابتدای مسیر می توانید آن را ببینید، بازار قلعه است که شباهت زیادی به خانه‌ های کره ‌ای و چینی دارد. در این بازار که با عنوان اسکمو فروش‌ ها نیز شناخته می شود، انواع خوراکی ها و غذاهای خوشمزه به فروش می رسد. در اینجا لباس محلی اجاره داده می شود و شما این فرصت را دارید که با پوشیدن این جامه های زیبا و سنتی عکسی از سفر خود به یادگار داشته باشید و برای خود آن را حفظ کنید .به دنبال جستجوهای باستان شناسی، 935 پله در امتداد دیوارها و برج ها از دل خاک سر در آورده اند و همین موضوع باعث شد به آن لقب قلعه هزار پله نیز داده شود.از آنجا که طی کردن چنین مسیری برای رسیدن به قلعه سخت و دشوار بود، 1600 پله جدید برای دژ احداث شد که تا حدی کار را برای گردشگران آسان کرده است.

چی تریپ :  درک کجاست ؟

 

چی تریپ

اقامت در مکانی شگفت انگیز :

اگر دوست دارید شب را در حوالی قلعه بمانید، می توانید از سوئیت‌ هایی که در پایین سازه اجاره داده می شوند، استفاده کنید یا حتی این اجازه را دارید که چادر برپا نمایید و از مسافرت خود نهایت لذت را ببرید.سعی نمایید سبک راهی دژ شوید، تنها آنچه که ضروریست با خود حمل کنید مثل بطری آب، دوربین عکاسی، به همراه بردن کارت اعتباری و مقداری وجه نقد به اندازه پرداخت ورودی از آنجا که قلعه دارای پله های زیادی است، مسیر برای کودکان، افراد سالخورده، اشخاصی که آمادگی بدنی کافی ندارند یا افرادی که از مشکلات تنفسی رنج می برند بسیار خسته کننده است پس به این مورد توجه کنید .

 

چی تریپ

قلعه رودخان

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف :

برای رفتن به قلعه رودخان از طرف فومن راه دو روستای ملسکام و سیدآباد را باید در پیش بگیرید و پس از 21 کیلومتر با مدت زمان تقریبی 35 دقیقه به پارکینگ خواهید رسید. از این پس باید پله نوردی کنید تا به خود قلعه برسید. فاصله رشت، ماسال و ماسوله تا این بنا هر کدام از مسیرهای خودشان یک ساعت و 15 دقیقه است .با وسایل نقلیه متفاوت می توانید خود را به این سازه عظیم برسانید.

 

چی تریپ

 

آب و هوای در فصل های مختلف :

قلعه رودخان هم مانند خیلی از جاهای دیدنی شمال کشور، در هر فصل حال‌وهوای خاص خودش را دارد ،بهار یکی از بهترین فصل‌ها برای بازدید از قلعه رودخان است، چراکه هوای خنک کوهستانی منطقه با سرسبزی بی‌نهایت جنگل تشکیل شده است ،تابستان قلعه رودخان، مانند تابستان بقیه جاهای شمال ایران، رطوبت زیادی دارد. البته گرمای تابستان این منطفه به خاطر کوهستانی بودن، کم‌تر از بقیه جاهاست، پاییز در قلعه رودخان به پادشاهی‌ترین حالت ممکن خود می‌رسد. زیبایی رنگ‌های نارنجی، قرمز و زرد درختان در دل جنگل، همراه با آب‌وهوای خنک منطقه، حسابی حال گردشگران را جا می‌آورد.سرمای زمستانی در منطقه کوهستانی قلعه رودخان بیشتر است. بارش برف‌های گاه‌وبی‌گاه، قلعه رودخان را روسفید می‌کند و ابهتش را به خواب زمستانی می‌برد. توجه کنید که بارش زیاد باران و برف در زمستان، مسیر دسترسی به قلعه را دشوار و خطرناک می‌کند پس مراقب باشید .

 

صفحه نخست

تولید محتوا تیم چینود

 

تبلیغ چینود پلاس
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها